неделя, 10 февруари 2013 г.

Лацио и Наполи сътвотираха уникален спектакъл при 1-1

Наполи и Лацио направиха огромна услуга на Ювентус, след като в дербито на 24-ия кръг в Серия А завършиха 1:1. Серджо Флокари заби 5-ия си гол в последните 6 мача за "орлите", за да ги изведе напред рано в резултата, но уникално изпълнение на защитника Уго Кампаняро донесе точката на Наполи три минути преди края.
   Преследвачите на шампиона наложиха вихрено темпо още от първия съдийски сигнал на "Стадио Олимпико" и го запазиха до последната секунда на 4-минутното продължение.
   Само след 90 секунди игра Ернанес изпрати истински снаряд към вратата на Морган де Санктис, но ударът му мина встрани. Треньорът на гостите Валтер Мадзари трябваше да получи медицинска помощ, след като в яда си разтегна мускул на крака.
   Превъзходството на „орлите“ в откриващите минути бе повече от видно и в 11-ата те организираха свръхзвукова атака отдясно. Абдулай Конко спринтира до тъчлинията и центрира ниско меджу дузпата и вратарското поле. Там Паоло Канаваро съвсем се оплете и позволи на Серджо Флокари да разстреля вратаря за 1:0. Празнуването на попадението обаче се оказа последната изява в двубоя за капитана Стефано Маури, който без да иска стъпи върху топката и изкълчи глезена си.
   Наполи отвърна с невероятен шут на Марек Хамшик, но Федерико Маркети за пореден път даде заявка за играч на сезон за „лациалите“. Малко след това Де Санктис направи двойно спасяване срещу Антонио Кандрева и позволи на отбора си отново да натисне. Маркети отново бе блестящ в серия от ситуации, а резервата Сенад Лулич попречи на Единсон Кавани да се разпише на празна врата.
   В 33-ата минута Флокари бе близо до втори гол. Нападателят изпрати мощна тупалка от 20 метра, Де Санктис не мръдна, но кълбото отскочи от дясната греда.
   Седем минути преди почивката Кавани почти изравни, но ударът му с глава намери напречната греда. Топката тупна върху голлинията и отскочи навън.
   До края на полувремето Наполи също извърши принудителна смяна, след като Валон Бехрами се контузи и на негово място влезе Лоренцо Инсине.
   Влизането на младия италиански национал оказа огромно влияние върху играта на неаполитанците, като активните му действия ограничиха включванията на Абдулай Конко в атака. Обръчът пред вратата на Маркети се затягаше все повече и повече с напредването на мача, но Лацио имаше своите шансове на контраатака.
   В 74-ата нова умопомрачителна грешка в отбраната на гостите почти доведе до втори гол за „орлите“. Сенад Лулич успя да измъкне топката между Канаваро и излезлия напред Де Санктис, но прехвърлящият му удар се оказа малко по-слаб и капитанът на Наполи догони топката на метър пред голлинията.
    В последните десет минути Наполи направо обсади наказателното поле на домакините, но отново Лулич имаше шанс да реши мача. В 85-ата той се откъсна сам срещу вратаря по диагонала, но прибърза много с изстрела си, който на всичкото отгоре бе изключително слаб. Наполи бе на крачка от изравняването в 87-ата, когато Гьокан Инлер шутира пред наказателното поле, а топката срещна напречната греда.
   При удара му имаше рикошет и това доведе до корнер за гостите. Омар Ел Кадури центрира към дузпата, където непокрития Уго Кампаняро с истински карате ритник заби топката под лявата сглобка 1:1.
   В добавеното време и двата отбора получиха шанс да вземат трите точки, но първо Горан Пандев би неточно по диагонала, а след него Флокари с глава за втори път разтресе рамката на вратата.
    Така статуквото в класирането между втория Наполи и третия Лацио се запази. Неаполитанци обаче вече отстъпват с 5 точки на лидера Ювентус (55 т.), докато пасивът на римляните е 11.
Napoli: De Sanctis, Campagnaro, Cannavaro, Gamberini, Mesto (55' El Kaddouri), Behrami (47' Insigne), Inler, Hamsik, Zuniga (80' Calaiò), Pandev, Cavani. A disp. Rosati, Colombo, Britos, Rolando, Armero, Grava, Donadel, Maggio, Radosevic. All.Walter Mazzarri
Lazio: Marchetti, Konko, Biava, Dias, Candreva, Ledesma, Hernanes (74' Cana), Radu, Mauri (28' Lulic), Gonzalez (89' Saha), Floccari. All. Vladimir Petkovic
Arbitro: Orsato di Schio
Marcatori: 11' Floccari, 87' Campagnaro
Note: ammoniti Mesto, Insigne, Hernanes, Radu, Campagnaro, Cana